Lookout Gallery {portal o muzeach i zbiorach muzealnych}

INDIE

Informacje pochodzą ze strony:
http://www.alhenag.com/indie-kompendium/06-kalendarz-swieta.html

Najważniejsze indyjskie święta narodowe

Grudzień / Styczeń 

 • Lohri to święto o charakterze dożynkowym, obchodzone głównie w Pendżabie oraz miejscowościach północnych Indii, w których zamieszkują skupiska Pendżabczyków. Festiwal Lohri przypada w miesiącu pausza (grudzień/styczeń). Jest to szczególnie szczęśliwy dzień dla par, które świętują po raz pierwszy po ślubie oraz rodzin, obdarzonych synem.

 

 • Bhogali Bihu, obchodzone w połowie stycznia, oznacza koniec żniw i świętowanie rolników za ich żmudne wysiłki przez cały rok. Zwyczaje i tradycje obejmują przede wszystkim modlitwy w poszukiwaniu błogosławieństwa na rok następny, rytualne palenie specjalnie zbudowanych szałasów, sprzątanie gospodarstwa domowego, zakładanie nowych ubrań, wymianę słodyczy, śpiewy i tańce, gry i zabawy, np. walki kogutów i bawołów.

 

14 stycznia

Makar Sankranti – to święto obchodzone w dzień, w którym Słońce przechodzi na północną półkulę. W przeciwieństwie do innych świąt w Indiach, których data obliczana jest na podstawie kalendarza księżycowo – słonecznego samwatsara, Makar Sankranti wypada zawsze 14 stycznia. Dzień ten uważany jest za jeden z najbardziej pomyślnych w roku. Święto związane jest z kultem Słońca oraz boginią mądrości Saraswati.
Sposób świętowania może się znacznie różnić w zależności od regionu i kraju. Do najbardziej rozpowszechnionych tradycji należy puszczanie latawców, dekorowanie krów oraz rytualne karmienie zwierząt.

26 stycznia

Dzień Republiki organizowana jest wspaniała, przyjmowana przez głowę państwa parada.
Obchody Dnia Republiki kończą się 29 stycznia wieczorem paradą orkiestr wojskowych i uroczystym capstrzykiem z udziałem prezydenta Indii.

Styczeń / Luty

 • Pongal to święto o charakterze dożynkowym, obchodzone w indyjskim stanie Tamil Nadu oraz w społecznościach tamilskich na całym świecie. Trwa cztery dni – drugi dzień (Pongal, Thai Pongal), najważniejszy, przypada na pierwszy dzień tamilskiego miesiąca thai (styczeń/luty). Nazwa „pongal” znaczy dosłownie „wykipieć” i nawiązuje do garnka, w którym gotuje się świąteczne danie.

 

 •  Thaipusam to święto hinduistyczne, obchodzone w południowych Indiach, zwłaszcza przez społeczność tamilską oraz w Malezji i Singapurze. Wypada podczas pełni Księżyca podczas tamilskiego miesiąca thai (styczeń/luty) i związane jest z narodzinami boga wojny Murugana, młodszego z synów Śiwy i Parwati. Odbywają się tego dnia liczne procesje, podczas których widać umartwiających się ochotników. Formą modlitwy jest niesienie symbolicznych ciężarów kavadi. Podczas obchodów święta wykonywany jest taniec kavadi attam.

 

 • Wasantapańćami (również Wasant Pańćami, Basant Panchami, Śri Pańćami, Saraswati Pudźa) to święto związane z kultem Saraswati, bogini nauki, sztuki i muzyki, uważane za jej urodziny. Obchodzone jest corocznie w piątym dniu (pańćami) miesiąca magha (styczeń/luty) lub phalguna według kalendarza bengalskiego, uważanego za pierwszy dzień wiosny.

 

 • Losar jest najbardziej znaczącym świętem społeczności buddyjskiej w Tybecie. Słowo losar powstało z dwóch tybetańskich słów: lo, co oznacza „rok” i sar, co oznacza „nowy”. Festiwal jest obchodzony od pierwszej do trzeciej części pierwszego miesiąca księżycowego, co wypada w styczniu, lutym lub marcu według kalendarza gregoriańskiego, zwykle w lutym i trwa nawet do piętnastu dni, obejmując tybetański Sylwester i Nowy Rok, a jego obchody są dla Tybetańczyków jednym z najważniejszych wydarzeń.

 

Luty / Marzec

 • Gaura Purnima („pełnia złotego księżyca”) to hinduistyczne święto religijne tradycji gaudija wisznuizmu, upamiętniające pojawienie się (narodziny) Ćajtanji Mahaprabhu w 1486r., XVI-wiecznego świętego, duchownego, mistyka i reformatora hinduizmu, uznawanego za awatara Kryszny i Radhy. Święto obchodzone jest w miesiącu phalguna. Na Zachodzie jest popularyzowane głównie przez ruch Hare Kryszna.

 

 • Holi (również Festiwal Kolorów) to hinduistyczne święto radości i wiosny, obchodzone przeważnie w dniu pełni Księżyca w miesiącu phalguna (luty/marzec). Święto obserwuje się przede wszystkim w Indiach, Nepalu i innych regionach świata wśród populacji Indusów lub osób pochodzenia indyjskiego.

 

 • Mahaśiwaratri (również Śiwaratri), czyli Wielka Noc Śiwy, to święto hinduskie, przypadające czternastego dnia księżycowego miesiąca phalguna (luty/marzec). Święto obchodzone jest w bezksiężycową noc. Dla wyznawców Śiwy jest to najważniejsze święto w roku, honorujące dobroć i moc boga.

 

 • Holla Mohalla to trzydniowy festiwal, rozpoczynający się w dniu następnym po hinduskim Holi w miesiącu phalguna przede wszystkim obchodzony w północno – wschodnim Pendżabie.

 

Marzec / Kwiecień

 • Navratri (również Durga Pudźa) to największe święto hinduskie ku czci bogini Durga. Naav znaczy „dziewięć”, ratri – „noc”, zatem navratri oznacza „dziewięć dni”. Święto obchodzone jest dwa razy w roku – w miesiącu ćajtra (marzec/kwiecień) jako Ćajtra Navratri oraz w miesiącu aświna (wrzesień/październik) jako Durga Pudźa. Dokładna data jest wyznaczana na podstawie tradycyjnego bengalskiego kalendarza lunarnego. Święto ma szczególne znaczenie w Gudżaracie i Bengalu Zachodnim, z największym rozmachem jest obchodzone w Kalkucie.

 

 • Ugadi (również Yugadi) jest jednym z najważniejszych świąt hinduistycznych, związane z bogiem Brahmą, który ponoć tego właśnie dnia stworzył świat i wszystkie formy życia. Nazwa pochodzi od dwóch słów sanskryckich: juga – „epoka” i adi – „początek”, co łącząc oznacza „początek nowej ery”. Dzień, w którym święto jest obchodzone, jest początkiem nowego roku według hinduskiego kalendarza księżycowo – słonecznego, czyli pierwszym dniem miesiąca ćajtra.

 

 • Gudhi Padwa w stanie Maharasztra to święto o charakterze noworoczno – wiosennym. Gudhi to „sztandar Brahmy”, będący znakiem zwycięstwa, natomiast słowo padwa pochodzi od sanskryckiego pratipada, czyli pierwszego dnia po nowiu.

 

 • Rama Nawami to święto hinduskie, wypadające według kalendarza księżycowego w nawami (dziewiąty dzień) śukla paksza (jasnej połowy) miesiąca ćajtra (marzec/kwiecień). Stanowi zakończenie dziewięciodniowego okresu świątecznego Navratri. Największe uroczystości odbywają się w Bhadraćalam (Andhra Pradesh), Rameswaram (Tamil Nadu) i Ayodhyi (Uttar Pradesh), uważanym za miejsce narodzenia boga Rama.

 

 •  Baisakhi (również Waisakhi), obchodzone pierwszego dnia miesiąca ćajtra, to w Pendżabie dożynki i Nowy Rok w jednym. Hindusi, oprócz świętowania nadejścia nowego roku, traktują Baisakhi jako dzień, kiedy bogini Ganga zstąpiła na ziemię, aby służyć ludzkości i na jej cześć gromadzą się wzdłuż świętej rzeki Ganges, odbywając rytualne kąpiele.

 

Kwiecień

 • Vishu to święto obchodzone w indyjskim stanie Kerala, a także w Tamil Nadu oraz w okręgu Tulu Nadu w stanie Karnataka, gdzie jest znane pod nazwą Bisu. Święto wyznacza pierwszy dzień roku według kalendarza keralskiego i wypada w miesiącu medam po wiosennym zrównaniu dnia z nocą. W kalendarzu gregoriańskim odpowiada mu dzień 14 kwietnia. Vishu jest astrologicznym dniem nowego roku w Kerali, pomimo że oficjalny nowy rok wypada w miesiącu chingam (sierpień/wrzesień).

 

 • Rongali Bihu, obchodzone w połowie kwietnia, stanowi początek żniw, a także pierwszy dzień Nowego Roku według kalendarza hinduskiego. Ze wszystkich trzech to święto obchodzone jest najbardziej uroczyście. Trwa pięć dni. Pierwszego dnia – Goru Bihu – krowy są myte, smarowane kurkumą i czczone. Drugiego dnia – Manuh Bihu – okazuje się szacunek do starszych, wręczając im prezenty, np. tradycyjne, assamskie, ręcznie tkane ręczniki bawełniane czy chustki. Trzeciego dnia – Husori Bihu – starszyzna wioski przechodzi z jednego do drugiego gospodarstwa domowego, śpiewając okolicznościowe pieśni i wykonując tańce, błogosławiąc domowników na nadchodzący rok. Czwarty dzień – Fat Bihu – jest czasem wesołości i ucztowania. Piątego dnia – Mukoli Bihu – młodzi, nieżonaci mężczyźni i niezamężne kobiety w tradycyjnych strójach ze złotego jedwabiu wykonują tańce na otwartych polach.

 

Kwiecień / Maj

 •  Akshaya Tritiya przypada na trzeci dzień śukla paksza (jasnej połowy) miesiąca wajśakha (kwiecień/maj). Święto znane jest również pod nazwami Akha Teej lub Navanna Parvam. Akshaya w sanskrycie znaczy „nigdy nie maleje” lub „niewyczerpane”. Festiwal stanowi celebrację przekonania, że każde znaczące przedsięwzięcie lub dobry uczynek powrócą z upływem czasu w coraz większym stopniu.

 

 • Budda Dźajanti, święto znane też jako Budda Purnima, jest najświętszym festiwalem buddysty, obchodzonym dla uczczenia Buddy podczas pełni Księżyca miesiąca wajśakha (kwiecień/maj). Ten dzień upamiętnia trzy ważne wydarzenia z życia Buddy: jego narodziny w 623r.p.n.e., jego oświecenie czyli osiągnięcie najwyższej mądrości w 588r.p.n.e. oraz osiągnięcie przez niego nirwana w wieku 80 lat. Ten dzień jest po trzykroć błogosławiony.

 

Maj / Czerwiec

 • Wat Purnima to święto obchodzone w indyjskim stanie Maharashtra podczas pełni Księżyca, przypadającej w miesiącu dźjesztha (maj/czerwiec). Zamężne kobiety dokonują obrzędu wat sawitripudźa w celu zapewnienia swym mężom długiego życia. Symbolicznie okrążają 108 razy drzewo wat.

 

Czerwiec / Lipiec

 • Ratha Jatra (również Ratha Yatra lub Chariot Festiwal) to hinduski festiwal, związany z bogiem Jagannath (forma Kryszny), odbywający się drugiego dnia śukla paksza (jasnej połowy) miesiąca aszadha (czerwiec/lipiec). Festiwal, pierwotnie organizowany w Puri w Indiach, upamiętnia podróż Kryszny, Balaramy i Subhadry z Dwarki na pola Kurukszetra.

 

 • Hemis Gompa to rocznica urodzin Padmasambhawy (Guru Rinpocze), wcielenia Buddy, który rozpropagował buddyzm w Nepalu. Główne uroczystości odbywają się w klasztorze w Hemis, mieście w północnych Indiach. Festiwal, mający charakter wielkiego jarmarku, przyciągający wielu wielbicieli i gości ze wszystkich zakątków Indii i zagranicy, odbywa się w trzech dniach od 9 do 11 dnia piątego miesiąca kalendarza tybetańskiego (czerwiec/lipiec).

 

Lipiec / Sierpień

 • Śri Kryszna Dźanmastami (również Dźanmastami, Śrikryszna Dźajanti, Śri Dźajanti, Krisznasztami, Gokulasztami) to celebrowane na terenie całych Indii obchody narodzin Kryszny, świętowane w drugiej połowie miesiąca śrawana (lipiec/sierpień) przez dwa dni, zwane Krishnashtami i Kalashtami, przy czym dzień pierwszy wypada w ósmym dniu po Raksha Bandhan.

 

 • Naga Pańćami to jedno z najstarszych świąt hinduskich, wzmiankowane w Puranach, obchodzone piątego dnia (pańćami) miesiąca śrawana (lipiec/sierpień) podczas pełni Księżyca. Głównym elementem jest kult węży, zwłaszcza kobr (naga), hodowanych przy świątyniach. Kult naga był dość powszechny w Indiach w czasach przedaryjskich, później został włączony do hinduizmu. Współcześnie kult węży szczególnie kwitnie w Mysore, na ich część wznoszone są nawet świątynie.

 

 • Raksha Bandhan to święto obchodzone w pełni Księżyca w miesiącu śrawana (lipiec/sierpień) przez wszystkie klasy społeczne w Indiach. Raksha znaczy „ochrona”, a bandhan – „wiązanie”.

 

 • Święto Dahi-Handi wiąże się też z obchodami narodzin Kryszny.
  W Indiach północnych ma ono mniej rodzinny, a bardziej dewocyjny charakter. W miejscach, związanych z życiem boga (Vrindavan i Mathura), świątynie Kryszny są miejscem kilkudniowych, barwnych i hałaśliwych obchodów, podczas których wierni tańczą i śpiewają pieśni religijne.

 

 • 15 sierpnia – Dzień Niepodległości

 

Sierpień / Wrzesień 

 • Ganeśćaturthi (również Winajaka Chaturthi) przypada na czwarty dzień miesiąca bhadrapada (sierpień/wrzesień) i jest obchodzony jako dzień urodzin boga Ganeśa, który – według wierzeń – tego dnia obdarza swoich wielbicieli obecnością i błogosławieństwem. Przed festiwalem rozpoczynają się przygotowania w postaci lepienia z gliny, błota lub gipsu olbrzymich, artystycznie wykonanych figur boga.
  W Radżastanie wizerunek Ganeśa jest skąpany w czerwonym kumkum (proszek stosowany w ceremoniach religijnych) i ozdobiony wieńcem z czerwonych kwiatów. W wielu gospodarstwach domowych tuż przed wejściem umieszczona jest niewielka thali z haldi (kurkuma) i kunkum tak, aby odwiedzający mogli umieścić je na czołach i gardłach. Przygotowuje się laddu, które jest ofiarowane bogu i rozdawane jako prasadam.

 

 • Onam to największy festiwal o charakterze dożynkowym w indyjskim stanie Kerala. Jest obchodzony na początku pierwszego miesiąca kalendarza malajalam – chingam, co odpowiada bhadrapada (sierpień/wrzesień) w kalendarzu hinduskim. Święto związane jest z miejscową legendą o królu – demonie (Asura) Mahabali (Maveli), dlatego w wielu miejscowościach uliczne grupy teatralne odgrywają legendy z nim związane.
  Festiwal trwa dziesięc dni, z których każdy ma swoją nazwę i znaczenie.

 

 

Wrzesień / Październik

2 października

Gandhi Dźajanti – Trzecie święto narodowe Indii, w dniu urodzin Ojca Narodu Indyjskiego – Mahatmy Gandhiego (Mohandas Karamchand Gandhi).
Wielu Indusów gromadzi się na satsang, wspólnie się modląc i śpiewając bhadźany, w tym ulubiony przez Gandhiego Raghupati Raghava Raja Ram. Składane są kwiaty, zapalane świece przed pomnikami i fotografiami Gandhiego.

 

 

Październiki / Listopad

 • Październik Kongali Bihu, obchodzone w październiku, oznacza zakończenie procesu wysiewania i nawożenia roślin.

 

 • Diwali w miesiącu karttika jest obchodzone przez sikhów w całych Indiach jako Bandi Chhor Diwas, choć powody do świętowania są inne niż w hinduizmie.  Diwali (również Dipawali, w Nepalu także Tihar lub Swanti) to pięciodniowy festiwal, jedno z najważniejszych tradycyjnych świąt obchodzonych w całych Indiach. Dokładną datę rozpoczęcia obchodów wyznacza położenie Księżyca. Za idealny dzień uznaje się noc nowiu Księżyca w miesiącu karttika

 

 •  Karwa Chauth obchodzone jest przez kobiety zamężne w północnych Indiach, dziewięć dni przed Diwali, cztery dni po pierwszej pełni następującej po równonocy jesiennej, w miesiącu karttika (październik/listopad). W tym dniu kobiety poszczą, modląc się o długie życie, dobrobyt i pomyślność swoich mężów oraz szczęśliwe pożycie małżeńskie. Kobiety niezamężne, które niebawem zamierzają wyjść za mąż, również mogą pościć w intencji przyszłych mężów.   Karwa Chauth w założeniu odzwierciedla radość, blask, jasność i szczęście w związku małżeńskim, jest symbolem niezachwianej wierności żony wobec męża, a także okazją dla zbliżenia się mężatki do teściów oraz do spotkań rodzinnych.

 

 •  Wiśwakarma Pudźa, obchodzone we wszystkich częściach Indii, przypada pierwszego dnia miesiąca karttika (październik/listopad), czwartego dnia Diwali, czyli dzień po Diwali. W niektórych stanach święto jest również obchodzone w dniu 17 września każdego roku i nie zmienia się w zależności od terminów kalendarza księżycowego. Festiwal poświęcony jest Wiśwakarma, który według hinduskiej mitologii jest uosobieniem tworzenia i abstrakcyjną formą boga stwórcy

 

 • Ullambana ma miejsce w siódmym miesiącu buddyjskiego kalendarza księżycowego. Obchody rozpoczynają się się 15 dnia miesiąca, znanego jako Dzień Duchów i kontynuowane są przez następne piętnaście dni. Buddyści wierzą, że bramy piekła są otwarte w ciągu tego miesiąca i na ziemię schodzą, w poszukiwaniu pożywienia i rozrywki, duchy przodków, dla których zapomniano odprawić odpowiednie rytuały pośmiertne.
  Czternasty dzień jest kulminacyjnym dniem obchodów. Budowane są ołtarze, przy których rytualnie odpędzane są złe duchy

Święta muzułmańskie

Muzułmanie w Indiach przestrzegają wszystkich islamskich festiwali i świąt, obchodzonych w innych częściach świata. Ustalane są według kalendarza islamskiego, który ma mniej dni niż rok słoneczny, dlatego każdego roku daty świąt muzułmańskich zmieniają się. Obchody są naznaczone specjalnymi modlitwami w meczetach,

21 Marzec – Początek roku – Pierwszy dzień miesiąca muharram, uznawany za początek roku, zwany jest „Dniem Odpuszczenia Win”. Nie jest to święto obchodzone przez wszystkich muzułmanów, ponieważ nie ustanowił go Mahomet.

Aszura (aram.: asurya – „dekada”; arab.: aszara – „dziesięć”) to muzułmańskie święto obchodzone dziesiątego dnia miesiąca muharram. Jest najważniejszym świętem szyitów, którzy interpretują je inaczej niż sunnici.

Hidżra to święto upamiętniające wywędrowanie Mahometa z Mekki do Medyny w 622r.

Al-Arba’in (arab.: „czterdzieści”) znane także jako Czehelom (pers., urdu: „czterdziesty”) to nazwy religijnego święta obchodzonego przez szyitów czterdzieści dni po święcie Aszura.

Maulid an-Nabi (również Mawlid an-Nabi, Mawlid, wśród polskich muzułmanów Miełlud; „urodziny proroka”) jest muzułmańskim świętem obchodzonym w miesiącu rabi al-awwal, jedną z „pięciu świętych nocy” w islamie. Święto przypada na dwunasty dzień miesiąca według sunnitów, siedemnasty według szyitów.

Id al-Isra (również Lajlat al-Miradż; arab.: miradż – „wniebowstąpienie”), czyli Noc Wniebowstąpienia jest jedną z „pięciu świętych nocy” w islamie. Święto obchodzone jest 27 dnia miesiąca radżab.

Lajlat al-Bara’a (Noc Niewinności, również Noc Przebaczenia) to święto odpuszczenia grzechów, obchodzone w nocy z 14 na 15 dnia miesiąca szaban, jedna z „pięciu świętych nocy”

Ramadan to miesiąc dla muzułmanów święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Dżibril (Gabriel) ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Lajlat al-Kadar (Noc Mocy, Noc Przeznaczenia) należy do „pięciu świętych nocy” i najczęściej przypada w 27. noc miesiąca ramadan, na pamiątkę zesłania Koranu.

Id al-Fitr (również Al-Id as-Saghir, Ramadan Bajram, Eid Mubarak; Święto Przerwania Postu) to święto dziękczynienia, obchodzone w islamie na zakończenie świętego miesiąca postu – ramadanu.

 • Id al-Adha (również Eid-e Ghorban, Kurban Bajram; Święto Ofiarowania) to najważniejsze święto muzułmańskie. Zaczyna się dziesiątego dnia miesiąca zu al-hidżdża i trwa 3-4 dni. Jego początek wypada w trzeci lub czwarty dzień pielgrzymki do Mekki, ale obchodzone jest przez cały świat muzułmański.